Słów kilka o obrzezaniu

Obrzezannie?
Zdecydowałbyś się na to?
Są kraje i religie, w których obrzezanie należy do zabiegów, których wykonanie jest częścią tradycji i czymś tak zwyczajnym, że nikt nie zastanawia się nad jego zasadnością. Czy po wycięciu zbędnej skóry intensyfikują się doznania seksualne? A może gra nie jest warta świeczki?

 

Na czym to tak naprawdę polega?
Penis pokryty jest dwuwarstwowym "rurowatym" kawałkiem skóry. U nieobrzezanych przykrywa on głowę członka. Obrzezanie zaś polega na przecięciu obydwu warstw skóry (w połowie lub jednej trzeciej jej długości), usunięciu odciętego fragmentu, a następnie zszyciu obydwu warstw. Zabieg ten, zwłaszcza u dorosłych, przeprowadzany jest w narkozie, ale gojenie się blizny bywa bolesne. Po usunięciu napletka żołądź członka jest trwale odsłonięta. Osoby, które decydują się na cyrkumcyzję w dorosłym wieku mogą wybrać jak wiele skóry ma zostać usunięte.

Głosy za i przeciw
W Stanach Zjednoczonych bardzo często poddaje się noworodki zabiegowi cyrkumcyzji, ponieważ tam przyjmuje się, że brak napletka minimalizuje ryzyko wystąpienia chorób układu moczowego, nowotworów genitaliów, zakażenia wirusem HIV, a nawet raka szyjki macicy u partnerek obrzezanych mężczyzn. Z kolei na stronach polemizującej z masowym operowaniem penisów można przeczytać zupełnie inne dane. Zdaniem autorów portalu www.circumcision.org, w Szwecji, w której prawie w ogóle nie poddaje się mężczyzn obrzezaniu, odsetek zachorowań na wymienione wyżej choroby jest porównywalny do tego w USA.

Wiek niewinności
Zabieg obrzezania wykonywany jest w różnych momentach życia mężczyzny. Amerykańska Organizacja Zdrowia oraz analogiczne instytucje w Kanadzie i Australii nie zalecają obrzezania noworodków z powodów innych niż medyczne czy religijne. Zabieg przeprowadzony w tym okresie życia nie gwarantuje perfekcji wykonania. Do jedenastego roku życia cyrkumcyzję należy wykonywać w narkozie ze względu na ruchliwość małych pacjentów. Od trzynastego roku życia chłopiec sam może zdecydować o rodzaju znieczulenia. W okresie dojrzewania można już wybrać efekt, ale należy się jednak liczyć z większym dyskomfortem i dłuższą rekonwalescencją.

No to poddać się obrzezaniu, czy nie?
Czy po świadomie przeprowadzonym zabiegu można odczuć różnicę? Autorzy Circumcision.org tłumaczą, że warto mieć napletek, ponieważ jest bogato unerwiony, przez co potęguje rozkosz, nawilża żołądź, a skóra zapewnia poślizg potrzebny przy masturbacji i podczas stosunku. Zwolennicy obrzezania zapewniają, że po usunięciu napletka doznania stają się głębsze, a stosunek może trwać dłużej... A czy Wy zdecydowalibyście się na to jesli miałoby to dac większą przyjemność Wam lub Waszej partnerce?