Uzależnienie od seksu

TAGI: problemy, zdrowie
seksoholizm
Czy jest to tylko wymówka dla rozwiązłości

Co to jest uzależnienie od seksu?
Uzależnienie od seksu, choć uważane za rozpoznanie kontrowersyjne, posiada cechy charakterystyczne dla wszystkich innych zespołów uzależnienia:

  • silna potrzeba powtarzania, przymus, czyli niemożność kontrolowania zachowań,
  • zaniedbywanie innych sfer życia,
  • kontynuowanie zachowania pomimo negatywnych, niechcianych konsekwencji np. choroby lub utraty małżeństwa


Osoby uzależnione od seksu mają skłonność do interpretowania wszystkiego w kontekście seksualnym i poświęcają mnóstwo energii na pogoń za „zdobyczą”. Zachowania seksualne, które są zdrowe w przypadku ludzi, którzy nie odczuwają wewnętrznego przymusu i sterują swoim zachowaniem, w przypadku osób uzależnionych stają się obsesją (dlatego też pojawiła się koncepcja traktowania tego problemu podobnie do zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych, dawniej określanych mianem nerwicy natręctw). Uzależnieni opisują euforię związaną z seksem podobnie jak uzależnieni od narkotyków - sprawiają to endorfiny tzw. hormony szczęścia wydzielane w prowokowanych przez nich samych seksualnych sytuacjach.

Skąd się bierze takie uzależnienie?
Seks może tak jak alkohol, narkotyki, jedzenie, pieniądze sprawiać olbrzymią przyjemność. Im bardziej czujemy się sfrustrowani i spięci tym częściej będziemy poszukiwać sposobów na zlikwidowanie tego nieprzyjemnego napięcia. Zasada jest prosta. Pewnego dnia odkrywamy, że seks (najczęściej z przypadkową osobą), ewentualnie korzystanie z pornografii w połączeniu z masturbacją pozwala na chwile zapomnienia o tym, co jest przyczyną cierpienia. Jest to sposób, który co prawda nie rozwiązuje problemów, ale zabija cierpienie, bo odrywa od rzeczywistości. Wielokrotnie powtarzany cykl: „problemy + ucieczka w seks”, koduje w głowie wzorzec przynoszenia ulgi i tak powstaje uzależnienie. Człowiek czuje się z tym źle i próbuje przerwać cykl zachowań, ale już nie potrafi. Nie bez powodu powstaje coraz więcej grup anonimowych seksocholików, którzy metodą 12 kroków próbują się wyzwolić z tego nałogu.

TAGI: problemy, zdrowie