Słów kilka o lubrykacji

lubricatio
Odpowiednie nawilżenie to podstawa

Bez niego stosunek seksualny byłby niemalże niemożliwy, a z pewnością nie należałby do przeżyć przyjemnych. Mówimy oczywiście o lubrykacji. To na zapewnia „odpowiednie warunki” do odbycia stosunku, ale sama też wymaga odpowiednich warunków, aby się pojawić ;) Zainteresowani? Noto zapraszam!

Co to takiego?
Lubricatio jest wyrazem podniecania seksualnego u kobiety i ujawnia się w postaci nawilżenia ścian pochwy. To dzięki niemu możliwe są ruchy frykcyjne niepowodujące nieprzyjemnych doznań. Zwykle pojawia się ono w ok. 10-30 sekund po pobudzeniu seksualnym kobiety, które może powstać zarówno pod wpływem doznań fizycznych (dotyk), jak i tych psychicznych (czułe słowa). Lubricatio nie ma jednolitych właściwości. U jednych kobiet może występować dość obficie, może być gęste i mieć charakterystyczny zapach. U innych natomiast może być go mało, może być rzadkie i w zasadzie bezwonne. Lubrykacja jest specyficzna dla każdej kobiety i uwarunkowana jest właściwościami jej organizmu.

Zaburzenia
Bywa tak, iż kobieta może cierpieć na różnego rodzaju zaburzenia związane z wydzielaniem lubricatio. Może być ono wydzielane zbyt obficie i dawać wrażenie „pływania w pochwie”. Wtedy znalezienie przyjemności we współżyciu jest trudne, ponieważ tracie w pochwie jest zbyt małe i niesie ze sobą niewiele doznań. Inną przypadłością może być suchość pochwy. Ma to miejsce w przypadku wydzielania zbyt małej ilości naturalnej lubrykacji. Wtedy również czerpanie satysfakcji ze stosunku jest utrudnione, bowiem staje się on bolesny i nieprzyjemny. Również problematyczny może być zapach owego płynu. Czasem jest to naturalna woń, jednak zdarza się tak, że jest ona skutkiem różnego rodzaju chorób ginekologicznych. Zaburzenia lubricatio mogą być wywołane przez problemy hormonalne, infekcje dróg rodnych, wspomniane już choroby ginekologiczne, a także przez różnego rodzaju problemy psychologiczne. W tych sytuacjach należy skonsultować się z seksuologiem, ginekologiem lub z psychologiem posiadającym odpowiednia wiedzę z dziedziny seksuologii.
Czy to jeszcze norma?
Nawilżenie pochwy zależne jest od różnych czynników i niekoniecznie musi wiązać się jakimiś chorobami. W wielu przypadkach zależy ono od innych czynników. Mianowicie na poziom występowania lubricatio może mieć wpływa faza cyklu miesiączkowego. Jest ono bardziej obfite w okresach płodnych. Również poziom zaspokojenia seksualnego kobiety ma znaczenie. W przypadku, gdy są one niezaspokojone lubricatio może być intensywniejsze, niż w wypadku, gdy kobieta jest regularnie zaspakajana seksualnie (nawet, jeśli jest ona prawidłowo pobudzana mogą pojawić się problemy z uzyskaniem odpowiedniego nawilżenia). Również ilość naturalnego lubricatio zmniejsza się wraz z wiekiem. W takich sytuacjach można zaopatrzyć się w sztuczny lubrykant na bazie wody (należy uważać, aby nie był to żaden krem, ani inna substancja na bazie jakiegoś olejku, bowiem może ona być szkodliwa). Sztuczny lubrykant poza uzupełnieniem naturalnych niedoborów może być także ciekawym urozmaiceniem waszego życia intymnego. A jakie są wasze doświadczenia w tej materii?