Problematyczne dziewictwo

Dziewica
Czy dziewictwo jest powodem do dumy?

Dziewictwo. Największy skarb i najwspanialszy podarunek jaki kobieta może dać mężczyźnie. A może wręcz odwrotnie, powód do wstydu i zażenowania? Zwłaszcza jeśli jest się dojrzałą kobietą... W dzisiejszych czasach wiele wartości uległo zmianie, ale czy na lepsze? Jak to jest z tą niewinnością?

Powód do chluby i dumy
Kiedyś strata „wianka” wiązała się ze wstydem i upokorzeniem. Kobieta, która współżyła przed ślubem była piętnowana i często nazywana ladacznicą. Dziewictwo było cenioną wartością i oczekiwało się od kobiety, iż powstrzyma się od doświadczeń seksualnych, aż odnajdzie tego jedynego. Zresztą mężczyźni w dużej mierze doceniali ten dar i szanowali za to swoja partnerkę. Jednak czasy się zmieniły...

Źródło kompleksów
W dzisiejszych czasach podejście do dziewictwa przeszło poważną transformację. W pewnych grupach bycie dziewicą postrzegane bywa jako pewien defekt. Osoby takie są spychane na margines życia towarzyskiego. Bywają wyśmiewane i piętnowane. Młode dziewczyny często dążą do jego utraty, ponieważ niemodnie byłoby nie mieć już tego pierwszego razu za sobą. Często może być to źródłem różnego rodzaju trudności w przyszłym dojrzałym życiu seksualnym


Typy dziewictwa
Zbigniew Lew-Starowicz wyróżnia kilka typów dziewictwa:

  • dziewictwo narcystyczne – wiąże się z poczuciem wyższości w stosunku do kobiet, które „nie potrafiły” uchować tego daru dla mężczyzny, który byłby tego godny. A gdy znajdzie się już taki mężczyzna, któremu są gotowe powierzyć ten dar, to powinien on być za to dozgonnie wdzięczny.
  • dziewictwo jako kompleks – pojawia się, gdy kobieta zaczyna oceniać swoją wartość poprzez pryzmat życia seksualnego jakie prowadzi. W takich wypadkach, gdy brak jest w nim stosunków seksualnych może pojawić się wrażenie bycia gorszą od innych.
  • dziewictwo dla podniesienia własnej wartości – istnieje pewna grupa kobiet, które pomimo prowadzenia życia erotycznego postanawiają zachować błonę dziewiczą na wypadek, gdyby „ten jedyny” przywiązywał do tego wagę.
  • dziewictwo z lęku – występuje u kobiet, które obawiają się, iż ból związany z przerwaniem błony dziewiczej będzie tak silny, iż trudno będzie im go znieść. Z tego powodu nie podejmują współżycia. Zresztą tego rodzaju lęki mogą być także przyczyną innych trudności w sferze seksualnej.
  • dziewictwo jako wartość sama w sobie – istnieje także grupa kobiet, które w pełni świadomie decydują się nie podejmować życia seksualnego do momentu, aż uznają, że są na to w pełni gotowe i chcą podarować je jako dar dla ukochanego.

Granica
W dzisiejszym świecie wiele dziewcząt traktuje pozbycie się dziewictwa jak pewnego rodzaju zabieg techniczny, który pozwoli im na pozbycie się „defektu”. Nie jest to słuszny pogląd, gdyż sama natura stosunku seksualnego powiązana jest z uczuciowością. W innych przypadkach taki stosunek seksualny może przynieść rozczarowanie i stać się przyczyną późniejszych problemów. Należy pamiętać, że seks, który ma na celu pozbycie się kompleksów, a nie przyniesie satysfakcji w sferze emocjonalnej. Jednak należy też mieć na uwadze fakt, że są osoby, które w pełni rozumieją i akceptują to, iż jego partner czy partnerka prowadzili wcześniej aktywne życie seksualne. Także wszystko sprowadza się do wartości jakie żywią konkretne osoby. A jakie jest Wasze zdanie na ten temat?