O erekcji słów kilka

erection
Erekcja to podstawa

Pojawia się chciana i niechciana. Czasem zdarza się w najmniej odpowiednim momencie, innym razem oczekiwana i upragniona nie nadchodzi... Erekcja członka, jest czymś, co dla każdego mężczyzny ma znaczenie. Dzisiaj przyjrzymy się jej bliżej.

Jak może do niej dojść
Erekcja członka może zostać wywołana poprzez dwie drogi:

  • psychiczne pobudzenie seksualne – mogą to być wspomnienia, skojarzenia, fantazje seksualne, bodźce  zapachowe, smakowe, wzrokowe
  • obwodowe pobudzenie seksualne – działanie bezpośrednio na okolice genitalne

Przyczyną tego, że członek potrafi zmienić swoją długość i objętość są ciała jamiste. Jest to specyficzna tkanka, która poprzez wypełnienie krwią potrafisię rozszerzać. To właśnie dzięki tym specyficznym umiejętnościom może dochodzić do erekcji.

Zaburzenia erekcji
Do problemów z erekcją może dojść w wyniku przeszkód fizjologicznych (kiedy pojawiają się przeszkody przy przekazywaniu bodźców, np. w wyniku miażdżycy, alkoholizmu, z powodu niektórych leków), ale też tych psychicznych (np. impotentia ad personam). Może ona dotykać zarówno młodych mężczyzn jak i starszych. Z danych statystycznych wynika, że w Polsce z tego powodu cierpi ok. 1,5 miliona panów w różnym wieku.

erectile dysfunction
To nie musi być koniec Waszego seksu!
Barometr zdrowia
Zaburzenia erekcji mogą być sygnałem, że coś złego dzieje się z naszym organizmem. Ponieważ naczynia służące ukrwieniu prącia są bardzo wąziutkie, to problemy z erekcją mogą świadczyć o zbliżających się problemach kardiologicznych. Zaburzenia te mogą także pojawić się w wyniku chorób prostaty, nadciśnienia czy depresji. Dlatego też, gdy zaobserwujesz u siebie problem ze wzwodem, powinieneś skorzystać z pomocy specjalisty.

Ach ten stres
Problemy z erekcją mogą być w dużej mierze powodowane nadmiernym stresem. Jeśli prowadzisz intensywne życie zawodowe i stresujesz się dużo, to w pewnym momencie może się okazać, że nie dość, że Twój penis odmawia posłuszeństwa, to nie masz w ogóle ochoty na seks. Dzieje się tak z powodu prolaktyny, którą w stresie wydziela Twój organizm, a która nie jest mu potrzebna w takich ilościach i powoduje niepożądane efekty. W takich przypadkach konieczna może okazać się terapia hormonalna, dlatego koniecznie trzeba udać się do specjalisty seksuologa, który w razie potrzeby skieruje pacjenta do androloga.

Piwo i aspiryna
Czasem też, może się tak zdarzyć, że Twój penis odmówi posłuszeństwa ponieważ wypiłeś nieco za dużo piwa lub zażyłeś aspirynę. Dzieję się tak z powodu substancji w nich zawartych, które nie pozwalają na powstanie erekcji. W takich wypadkach należy spokojnie poczekać, aż niepowołane skutki ustąpią samoistnie.

Nie lecz się sam
Błędem, który zdarza się wielu mężczyznom (często powodem jest wstyd lub obawa przed specjalistą) jest brak podjęcia odpowiedniego leczenia lub leczenie się domowymi sposobami. Kupowanie podejrzanych tabletek na bazarku lub w sex-shopie bywa częstym grzechem wielu panów. W ten zaś sposób mogą oni skutecznie sobie zaszkodzić, bowiem nie wiadomo, co wchodzi w skład takich specyfików. Mało tego, nawet jeśli mamy do czynienia z oryginalnym lekiem, to nie mamy pewności, czy był przechowywany w odpowiednich warunkach, dlatego taki istotnym jest, aby kupować leki w aptece po wcześniejszym skonsultowaniu się z lekarzem.

Co robić, gdy nie działa?
W dzisiejszych czasach zaburzenia erekcji należą do jednych z najczęściej spotykanych problemów seksualnych mężczyzn. Przyczyn może być wiele. Ale na szczęście medycyna i psychologia potrafią dość sprawnie pomóc cierpiącym na tę przypadłość i doprowadzić ich do tego, aby mogli cieszyć się seksem bez przeszkód :) Dlatego nie trzeba się wstydzić i zwlekać z rozpoczęciem leczenia. A czy Wy mieliście kiedyś problem z erekcją? Jak udało się Wam z tym poradzić? I czy zajęło Wam to dużo czasu?